Faja - Petra Stehlíková

4. března 2018 v 19:51 |  Recenze
Zdravím!
Nová recenze je po docela dlouhé době tady a rovnou na knížku, kterou jsem chtěla mít doma hned jak vyšla, no, mám ji až teď. To ale nevadí, protože ji prostě mám, že ano. Řeč je o Fajovi od Petry Stehlíkové, druhém dílu Naslouchače (recenze ZDE).

Autor: Petra Stehlíková
Počet stran: 435
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 5*

"Přítel je ten, který tě nikdy neodsoudí, pokud se budeš snažit své chyby napravit"


Anotace: Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenařského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.
Klid ve sklenařských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenařského světa. Ale kdo ji píše na zdi palatulů a sklenařských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná?
Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.

Naslouchač měl takový polo-otevřený konec a Faja začíná přesně tam, kde Naslouchač skončil - Pětadvacítka s Ilan vstupují do nížin. Byla jsem fakt zvědavá, jak to tam bude vypadat, a některé věci mě vážně dost překvapily. Představa, že si prostě někdo nechá vyměnit všechny své vlasy třeba za modré je zvláštní. A v nížinách je zvláštních věcí docela dost.

Z postav mám pořád ráda Ilan a Vargase, Kapitánova prvního pobočníka a vlastně celou Pětadvacítku, nejméně asi Kaptána, ale i ten má něco do sebe. Docela mě mrzí, že jsem se ani ve Fajovi pořádně neseznámili se všemi členy Pětadvacítky (nebo se mi to tak alespoň zdá), tak snad v dalším díle.

Během čtení se mi v hlavě rojilo několik teorií, jak by se mohl děj dál malinko vyvíjet a co by některé věci mohly být zač a jsem zvědavá, jestli budu mít v něčem pravdu. Co mě trochu naštvalo byl ten konec. Ten je tak šíleně otevřený, že jsem několikrát zoufale otočila poslední stranu v naději, že se tam místo slovníčku objeví alespoň jedna další kapitola.

Věřím, že i pokud úplně nečtete knihy od českých autorů jako já, Naslouchač i Faja vás zaujmou, jestli se jim rozhodnete dát šanci. Opravdu, autorka stvořila bravurní a nový fantasy svět, který s radostí objevuji s každou další stránkou.

Pokud jste Faju četli, co na něj říkáte?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama