Srpen 2017

Píseň krve - Anthony Ryan

31. srpna 2017 v 13:08 Recenze
Zdravím!
A po dlouhé době tu mám novou recenzi. Tentokrát na fantasy válečnou knihu, první díl trilogie. Kniha nese název Píseň krve. Četla jsem ji pět dnů, ale ospravedlňuje mě ta tloušťka. Tak se na ni pojďme podívat!

Autor: Anthony Ryan
Počet stran: 624
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2014
Hodnocení: 4,5*

Píseň krve četl taťka na dovolené a to bylo pořád "Ty jo, to je fakt dobrý! A je to jako Hra o trůny, trochu!" A tak mi ji teď v pátek šoupnul do ruky s tím, že si ji musím přečíst. A tak jsem se na ni vrhla.

O čem kniha je? Vélina v deseti letech otec šoupne do Šestého řádu, kde mu započne tvrdý výcvik, díky kterému se po dokončení stane vojákem ve službách Víry. Po několika letech ale začne sloužit i králi… jeho rozhodnutí a činy nezmění jen jeho život. Změní celý svět.

Nemohu říct víc, protože vám nechci knihu vyspoilerovat. Už od začátku se seznamujete s několika postavami a oblibujete si je, nebo je začínáte nenávidět. Seznamujete se s řádem, ale, co mě dost mrzí, jen s Šestým, později s Pátým a zbylé řády zůstávají pod rouškou nevědomosti. Doufám, že v dalších dílech se s řády seznámíme víc.

Od začátku mě kniha bavila a hltala jsem každé slovo. Bylo tam tedy pár momentů, které mě nebavily, proto kniha nemá plné hodnocení. Co mě ze začátku nebavilo, byla kapitolka před začátkem každé části s názvem Vernierovy zápisky. Ze začátku mě vážně nebavily, ale později se mi také líbily.

I na obálce máte napsáno, že je to jako Hra o trůny… Já knihy teda nečetla, protože je mám zakázané ještě tak rok, ale viděla jsem pár videí alá "Nejlepší momenty…", už mám zkouknutou první sérii (potajnu…) a taťka se se mnou o tom bavil a… Píseň krve je oproti GoT slabý odvar. Ano, zabíjí se tam, ale ne způsobem "Vnitřnosti tu a tam a crčení krve tady". Není to prostě tak brutální. A je tam mnohem míň postav. :D Ano, je jich tam docela dost a spousta ze skvělých postav zemře, ale na GoT to vážně nemá.

Už se těším na druhý a třetí díl a doufám, že mě nezklamou, protože, ruku na srdce, laťka v Písni krve byla nasazena vážně vysoko.

A co vy, četli jste Píseň krve? A co na ni říkáte?

Seznam knižních přání

27. srpna 2017 v 19:39 To ostatní pro knihožrouty
Zdravím!
Já absolutně nevím, jak tenhle článek pojmenovat, takže nakonec to je "Seznam knižních přání". O co tu půjde? Mám tu seznam knih, které bych si v budoucnu (zabere mi to tak čtyři roky, míň vážně ne :D) chtěla pořídit. Ano, než si je koupím, na seznamu jich spousta přibyde, ale včera jsem si prostě sedla a sepsala si to na papír. A jdeme se tedy podívat na má vytoužené knižní kousky! (Anotace jsou zkopírované z databazeknih.cz, nedokážu je popsat vlastními slovy, protože jsem je, logicky, nečetla. A nebudou tu knihy, byť pokračování mých oblíbených sérií, které ještě nevyšly v češtině.)

Sarah J. Maas

Půlnoční koruna, druhý díl Skleněného trůnu. Já dostala na začátku prázdnin Skleněný trůn a prostě POTŘEBUJI další díly!
Anotace: Celaena se stala královou bojovnicí a má za úkol pro něj dělat tu nejšpinavější práci. Ovšem sama dobře ví, že král je mimořádně krutý a jeho chování ovládá tajemné zlo. Proto se snaží odhalit jeho tajemství, ale přitom mu nezavdat příčinu, aby ji podezíral. Rozehrává tak smrtelně nebezpečnou hru, v níž jde nejen o její život, ale i o život všech jejích přátel. A jedné noci se stane to, čeho se nejvíce obávala a co její život rozmetá na kousky...

Dědička ohně, třetí díl Skleněného trůnu.
Anotace: Královna, nebo zrádce? Jen ona sama rozhodne.
Celaena Sardothien přežila smrtící soutěž a zlomené srdce, ale za jakou cenu. Nyní se musí vydat na cestu do nové země, aby se poprala s temnou pravdou... pravdou o jejím dědictví, které jí může navždy změnit život a budoucnost.
Mezitím se shromažďují temné síly s cílem zotročit si celý svět. K tomu, aby je Celaena porazila, musí najít sílu jak k boji s vlastními vnitřními démony, tak také sílu k boji se zlem, které bude brzy vypuštěno.

Královna stínů, čtvrtý díl Skleněného trůnu.
Anotace: Ztratila všechny, které milovala. Celaena Sardothien se vrací zpátky do říše a jediné, po čem touží, je pomsta. Brzy si ovšem uvědomí, že ve hře je mnohem víc - musí osvobodit prince Doriana, kterého pomocí magie ovládá král ze skleněného hradu. Musí zjistit příčinu královy moci! Ale hlavně nesmí zklamat svůj lid, který do ní vložil veškeré naděje.

Krvavé ostří, povídky ke Skleněnému trůnu.
Anotace: Ztratila všechny, které milovala. Celaena Sardothien se vrací zpátky do říše a jediné, po čem touží, je pomsta. Brzy si ovšem uvědomí, že ve hře je mnohem víc - musí osvobodit prince Doriana, kterého pomocí magie ovládá král ze skleněného hradu. Musí zjistit příčinu královy moci! Ale hlavně nesmí zklamat svůj lid, který do ní vložil veškeré naděje.

Říše bouří, pátý díl Skleněného trůnu.
Anotace: Pro Aelin dlouhá cesta k trůnu teprve začala, ale už nyní je jasné, že bude plná zrady, nepřátelství a nevraživosti. Pokud si chce udržet korunu a ochránit své království, musí se spojit s lidmi, kteří až do teď byli nepřáteli a musí bojovat proti zlu, které se chystá pohltit celý svět. Zkáza se na ni řítí ze všech stran a jediná zoufalá možnost, jak přežít, je obětovat to, co miluje nejvíce na světě.

Dvůr mlhy a hněvu, druhý díl Dvoru trnů a růží. Jako já budu ACOTAR teprve číst tak příští týden, ale moje sbírka Sarah J. Maas musí být kompletní!
Anotace: Feyre přežila střet s Amaranthou a vrátila se na Jarní dvůr. Avšak ani zde nemá klidu, protože ji neustále pronásledují vzpomínky na to, co musela udělat, aby osvobodila Tamlina i jeho lid.
A stejně tak nemůže zapomenout ani na smlouvu s Rhysandem, s kterým má strávit jeden týden v měsíci. Ač je nyní vznešenou vílou, srdce má stále lidské. A navíc si postupně uvědomuje, že na obzoru se objevuje ještě mnohem větší zlo, než jaké kdy zažila. A tak zatímco se snaží vyznat v zákrutech vílího života, zjišťuje, že její role zachránkyně ještě neskončila. Avšak dokáže se vyrovnat s nebezpečím, které se k ní blíží?

Sylvain Neuvel

Spící obři. Tahle kniha mě zaujala svou obálkou, aniž bych věděla, o čem je. Prostě ta obálka a vůbec to zpracování se mi líbí a tu knížku bych si fakt strašně ráda přečetla a měla ji doma už jen kvůli té kráse.
Anotace: Deadwood, Jižní Dakota. Jedenáctiletá Rose se prohání na kole poblíž domova, když tu se náhle propadne pod zem. Probere se na dně jámy v krychlové místnosti, na jejíchž stěnách září tajemné složité symboly. Hasičům, kteří ji přispěchají zachránit, se naskytne ještě podivnější pohled: Rose leží na dlani obří kovové ruky. Uběhlo sedmnáct let, avšak záhada bizarního artefaktu, jeho původu či tvůrců zůstává nevyřešena. Určení stáří se vzpírá logice, vojenské zprávy jsou cenzurované, nové teorie zuřivě zamítané. Pár lidí však neúnavně pátrá po odpovědích, mezi nimi i Rose, toho času již vystudovaná fyzička a vedoucí tajného týmu pokoušejícího se rozluštit záhadné symboly. Brzy je jasné, že se ocitli na cestě k odhalení objevu, který přepíše dějiny lidstva. Buď mu přinese definitivní mír, nebo hromadnou záhubu…

Edgar Allan Poe

Jáma a kyvadlo a jiné povídky. Ano, já ještě NEČETLA nic od Poea (skloňuje se to tak?). Já bych chtěla a vážně mě to zajímá, ale doma nic nemám, ve škole Poe není a v knihovně je akorát u dospělých, kam se nedostanu, protože mám průkazku jen do dětského.
Anotace: Titulní povídka Jáma a kyvadlo vypráví v první osobě příběh nevinného vězně, který je bezdůvodně španělskou inkvizicí podrobován těm nejkrutějším formám mučení, při kterých ale netrpí tolik jeho tělo, jako jeho psychika.

Zánik domu Usherů a jiné povídky.
Anotace: Druhý svazek vybraných povídek Edgara Allana Poea, zakladatele žánrů horor, detektivního románu a science-fiction je uveden mysteriózním příběhem o tajemném domě Usherů, který vyzařuje silnou negativní energii a jakousi podivnou mocí ničí všechno živé, co v něm přebývá.

Havran. Já moc básní nečetla (vlastně jen celou Kytici, Mršinu a pár básní od E. A. Poea) a tak si ráda přečtu další.
Anotace: Baladická báseň Havran, jejíž refrén "Nikdy víc" umocňuje hrůzu z konečnosti a muk života vychází s autorovou esejí "Filosofie básnické skladby." Poe v ní vykládá postup, jímž došel od prvního záměru ke konečnému znění této světoznámé básně. Připojen výbor z ostatních, tragicky laděných a senzitivních veršů tohoto velikého amerického romantika 19. stol..

Margaret Weis & Tracy Hickman

Zbylých jedenáct dílů Dračích kronik. Nebudu tu u všech psát anotaci, protože až na čtvrtý díl tetralogie je zbylých 10 doplňkových, takže by to bylo zbytečné. Já DK miluji, takže je musím mít celé.

Draci letního žáru, závěrečný díl tetralogie.
Anotace: Na Krynnu začalo léto, jaké nikdo nepamatuje. Slunce neúprosně žhne a září a horkem spaluje zemi. Je to předzvěst nadcházejících tragických událostí? Nevyzpytatelné cesty osudu svedly kouzelníka Palina Majerea a Ocele Ostromeče, rytíře Královny Temnot Takhisis, na jedno bojiště. Toto setkání uvedlo do chodu lavinu událostí, na jejímž konci může být totální zkáza Krynnu a všeho živého na celém světě, nebo také jeho záchrana…

(Doplňkové díly nejsou seřazeny, jsou tu náhodně.)

Draci zlatookého mága
Draci paní oblohy
Zkouška bratrství
Válka zatracených
Čas bratrství
Draci trpasličích hlubin
Druhá generace
Draci zmizelého měsíce
Draci padlého slunce
Draci ztracené hvězdy

Markus Zusak

Zlodějka knih. Ano, já ji ještě nečetla. Ale k narozeninám jsem od stejného autora dostala Posla a ten mě tak nadchnul, že Zlodějku knih prostě potřebuji.
Anotace: Mladý australský autor sepsal silný, zajímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující.

Garth Nix

Série sedmá věž. Já už ji měla z knihovny, ale chci ji mít i doma, protože prostě Nix.

Pád, první díl.
Anotace: Tal žil celý život v nevědomosti. Nikdy neopustil svůj domov, tajemný hrad sedmi věží, a nevnímá nebezpečí, jež hrozí zničit jeho rodinu i svět, který zná.
Jenže Talovi není přáno, aby se skrýval v závětří navždy. Když nebezpečí udeří, musí se pokusit vylézt na Červenou věž a ukrást slunokam…
…ale těsně u cíle cesty se zřítí dolů do podivného, neznámého světa válečníků, ledních lodí a tajemných kouzel. Zde Tal potká nepřítele, který mu zachrání život - a drží klíč k jeho budoucnosti.

Hrad, druhý díl.
Anotace: Temný svět je místo ledu, větru a běsnění. Rouška tmy zakrývá i oblohu. Na celém světě vyzařuje světlo pouze z Hrad.
Do něj na nebezpečné výpravě putují mladí lidé Tal a Milla. Pro Tala, patřícího k Vyvoleným, znamená Hrad domov - i když už tu není vítán. Pro bojovnici Ledovanů Millu představuje zvláštní a tajemné místo. Její přítomnost však obyvatelé Hradu chápou jako hrozbu, a té hodlají zabránit… za každou cenu.
Tal a Milla musí Hradem projít do smrtícího Dómu děsů z magických komnat Talova prastrýce Ebbitta, aniž by je Vyvolení odhalili. Spiknou se proti nim temné síly a jim už nejde o nic jiného než o to, aby přežili.

Aenir, třetí díl.
Anotace: Snový svět Aenir není zrovna bezpečné místo. Stačí jediný chybný krok a ocitnete se v ohrožení, chytíte se do pasti… a může na vás čekat i smrt.
Tal a Milla se musí touto nejistou krajinou probít. Hledají totiž Zákoník, zvláštní kouzelný předmět, který rozhoduje o osudu jejich světů. V cestě jim stojí mnoho bytostí - od Hřmotných Pastýřů s oblačnými těly, přes roj jedovatých vosálů až po hrůzostrašného tvora Hazrora.
Bez Zákoníku z Aeniru odejít nemůžou. Ale pokud ho naleznou, ocitnou se možná v takovém nebezpečí, o jakém se jim ani nesnilo…

Nad Závojem, čtvrtý díl.
Anotace: Podnárod je nespokojen. Jeho příslušníci obývali nižší úrovně Hradu a nedávali o sobě vědět. Teď se však rozhodli, že už dál mlčet nebudou…
Tal s Millou už nejsou sami při hledání pravdy o jejich světě. Spojili se s Vránou, vzbouřeným příslušníkem Podnároda, a jeho bandou spiklenců. Znají mnohá tajemství týkající se Hradu a jsou velmi blízko odhalení toho největšího.
Tma je stále hlubší. Stíny jsou stále temnější. A Tal s Millou se dostávají do největšího nebezpečí, jaké je dosud potkalo.

Do boje, pátý díl.
Anotace: Temný svět je v nebezpečí, protože Závoj je zranitelný. Válka je nablízku. Na jedné straně statečně bojují za svobodu Tal a rebelové Podnároda. Na druhé straně stojí Milla a Ledované připravující útok na Hrad, aby zachovali svůj svět.
A na straně třetí leží temná síla zla. Síla, která se teprve nyní zjevuje i ostatním. Síla tak mohutná, že by mohla být příčinou definitivního zničení všeho.

Fialový kámen, šestý díl.
Anotace: Tal a Milla stojí na prahu smrti. Zlo je jen krůček od konečného vítězství. Znovu vzplane dávná válka a v sázce je neomezená moc. Zatímco stíny zuří, zapomenutá kouzla se vracejí. Všude vládne klam. Hledání naděje vyžaduje obrovskou odvahu. A klíčem ke všemu je Sedmá věž…

Klíče ke Království. Já kdysi dostala od sestřenky první tři díly (Pan Pondělí, Úděsné Úterý a Sychravou Středu). Chci mít všechny knihy od Nixe, ale tuhle sérii se chystám dokupovat až jako poslední, protože mi prostě přijde nejsllabší. Ne, že by se mi nelíbila, to ne, ale prostě je nejslabší.

Sir Čtvrtek, čtvrtý díl.
Anotace: Po nesčetných dobrodružstvích na moři, kde musel získat Třetí klíč, se chce Artur s Lístkou podívat domů. Dozví se však, že se vrátit nemůže, protože jeho místo obsadil dvojník, Obnažený chlapec - Pojídač duší. Je třeba najít a zničit očarovaný předmět, který Arturovi ukradl. Artur je mezitím povolán do armády, kde pod změněným jménem podstupuje tvrdý výcvik. Podaří se mu od sira Čtvrtka získat Čtvrtý Klíč, aniž by se sám proměnil ve Starousedlíka?

Lady Pátková, pátý díl.
Anotace: Pro Artura Penhaligona už trvá tenhle týden pěkně dlouho a naneštěstí pro něj ještě zdaleka nekončí. Krátce po porážce sira Čtvrtka dostane vzkaz od lady Pátkové, vládkyně Středního Domu. Vypadá to, že opustila své panství a je připravena je společně s Klíčem a Vůlí předat někomu jinému. Artur však není jediný, kdo si na to všechno brousí zuby, a tak se chystá velký souboj. Lístka má mezitím své vlastní problémy. Dostala se do spárů lady Pátkové a nyní musí uprchnout a najít cestu zpátky k Arturovi, dřív než bude pozdě…

Lepší Sobota, šestý díl.
Anotace: Artur Penhaligon, držitel pěti Klíčů od Království, musí osvobodit Šestou část Vůle a získat od Lepší Soboty, vládkyně Horního Domu, její Klíč. Nebude to mít jednoduché, protože Lepší Sobota, první stvořená bytost ve Vesmíru, je nejen Správkyní, ale i mocnou čarodějkou. Kromě toho, že systematicky likviduje samotný Dům a úderem sobotní půlnoci hodlá na Zemi zničit celé město, kde bydlí Arturova rodina, se jí podařilo uzavřít všechny výtahy do svého panství, přerušit telefonická spojení a zablokovat Nepravděpodobné schodiště. V obrovité věži Lepší Soboty je na stráži dva tisíce osm set čarodějů výkonné třídy, připravených vypořádat se s jakýmkoli Arturovým pokusem o vstup za pomoci Pátého Klíče. A žádná další cesta do Horního Domu nevede. Nebo snad přece…?

Lord Neděle, sedmý díl.
Anotace: Artur Penhaligon, držitel šesti Klíčů od Království, který již dávno přestal být obyčejným člověkem, má získat Sedmý Klíč a s ním i absolutní moc. Artura nelze žádnou zbraní zabít a jeho tělo se díky kouzlům šesti Klíčů okamžitě uzdravuje ze všech zranění, avšak jedna bytost nad ním přesto bude mít téměř úplnou nadvládu: držitel posledního, všem ostatním nadřazeného Sedmého Klíče, záhadný lord Neděle, jehož úmysly nejsou nikomu známy. Naneštěstí se Artur brzy ocitne právě uprostřed jeho říše. Podaří se mu zvítězit v souboji s vladařem Jedinečných zahrad, věčného místa, odkud byl stvořen Dům i celý Vesmír? Nezmocní se posledního Klíče dříve vojska Pištce nebo Soboty? Nezahynou všichni Arturovi přátelé v Nicotě, která zatím nezadržitelně pohlcuje Dům? A co se vlastně stane, bude-li naplněna Vůle?
Poslední díl série Klíče od Království je asi nejnapínavější ze všech. Navíc má překvapivý konec, kterým se celá série důstojně a uspokojivě uzavírá.

Petra Stehlíková

Faja, druhý díl Naslouchače. Naslouchače jsem teprve nedávno dočetla, ale tak mne nadchnul, že prostě potřebuji další díl, tudíž nesmí chybět na mém seznamu knižních přání.
Anotace: Návrat do temného světa, kde se na pravdu a naději téměr zapomnělo.
Ilan vstoupila do nížin, které jsou pro ni světem naprosto odlišným od toho sklenářského. Přátelství s kapitánem pětadvacítky je stále nové a Ilan si uvědomuje, že takový vztah nevzniká jen tak. Zvlášť když se jedná o pětadvacet bojovníků, jejichž nohy kráčí po zemi dlouhá léta a kteří za svůj život ovlivnili mnoho dění ve světě. Aby mohla o lidech, kteří zotročili její lid, smýšlet jako o přátelích, musí se hlavně naučit odpouštět.
Klid ve sklenářských městech je ke všemu narušen, když se po mnoha generacích znovu objevuje starodávný nápis, jen krátká věta, která kdysi byla součástí svobodného sklenářského světa. Ale kdo ji píše na zdi palutulů a sklenářských ghett, když ti, kdo znali její význam, jsou dávno mrtví? Jaký příběh vypráví ta tři slova, na první pohled tak jasná, přesto nepochopitelná?
Ilan bude muset čelit mnohým nebezpečím, aby odhalila význam starobylého odkazu a objevila v něm nové poselství.

Mats Strandberg, Sara B. Elfren

Kruh, první díl stejnojmenné trilogie. Tuto trilogii už jsem četla z knihovny, ale tak se mi líbila, že bych ji prostě chtěla mít doma.
Anotace: Engelsfors. Krásné jméno, příšerné město. Obklopené hlubokými lesy, kde lidé často zabloudí a zmizí. Jedné noci, kdy se měsíc zbarví do tajuplné rudé barvy, je svedeno šest dívek dohromady do zrušeného zábavního parku. Nemají nic společného. Nevědí, jak se tam dostaly ani proč tam jsou. Brzy však pochopí, že jedna bez druhé nepřežijí.

Oheň, druhý díl trilogie.
Anotace: Napětí stoupá v Engelsforsu. Vyvolené mají začít druhý ročník na gymnáziu. Celé letní prázdniny tajily dech v očekávání dalšího tahu démonů. Hrozba však přijde z místa, které by nikdy nepředpokládaly. Je čím dál zřejmější, že v Engelsforsu je cosi velmi, velmi zvrácené. Minulost se spřádá se současností. Živí potkávají mrtvé. Vyvolené jsou svazovány čím dál těsněji k sobě a opět si musí připomenout, že magie nemůže zhojit nešťastnou lásku nebo spravit zlomená srdce.

Klíč, třetí díl trilogie.
Anotace: Konec se blíží v Engelsforsu.
Uběhl sotva měsíc od tragédie v tělocvičně Engelsforského gymnázia, ale Vyvoleným není dopřáno vydechnout. Brzy se jejich svět opět obrátí vzhůru nohama. Otázky budou zodpovězeny. Tajemství odhalena. Loajalita vystavena zkouškám. Čas se krátí a Vyvolené si mohou být jisté pouze jedním - všechno bude jinak.
Klíč je posledním dílem trilogie o Engelsforsu.

A. G. Howard

Šepotání. Já se na Šepotání chystám už dlouho, ale... Skleněný trůn má v koupi přednost. :D
Anotace: Alyssa slyší šepotání květin a hmyzu, je to dar, který připravil o rozum už její matku. Pocházejí totiž z rodiny Aleny Liddelové, lépe známé coby Alenky z Říše divů, skutečné inspirace Lewise Carrolla, podle níž stvořil svůj proslulý fantaskní svět.
Když se matčin stav zhorší, nemůže už Alyssa své dědictví dál popírat a zjistí, že na těch fantastických pohádkách, které zná z dětství, je víc pravdy, než by se mohlo zdát. Vydává se na útěk, který zavinila už kdysi dávno právě Alice. Trhlinou v zrcadle se dostane do Říše divů, jež je mnohem ponurejší, než jak ji zná z knížek a stáhne s sebou i svého nejlepšího kamaráda a tajnou lásku Zacha. Na druhé straně už na ně čeká podezřelý, ale svůdný Morpheus a provází je při jejich hledání. Ale dá se mu opravdu věřit?

Divotání. Prostě předpokládám, že Šepotání bude dobré.
Anotace: Alyssa Gardnerová propadla králičí dírou a postavila se pentlochňapovi. Zachránila život Zachovi, klukovi, kterého miluje, a unikla intrikám zvráceně svůdného Morfea i pomstychtivé Červené královny. Teď musí odmaturovat, přežít maturitní ples a pak může nastoupit na vysněnou prestižní uměleckou školu v Londýně.
Všechno by to bylo snazší, kdyby její matka, již právě propustili z ústavu pro duševně choré, nebyla tak přehnaně podezíravá a starostlivá. A mnohem snazší, kdyby se Morfeus jednoho dne neobjevil v její škole, aby ji nalákal na další nebezpečné dobrodružství v ponuré Říši divů - kam sama (tak trochu) patří. Alyssa se musí vyrovnat s jeho znepokojující přítomností ve skutečném světě a zároveň se pokouší Zachovi prozradit pravdu o minulosti, kterou zapomněl. Záblesky z Říše divů se postupně dostávají do jejích obrazů a vlastního života, Červená není daleko!
Pokud Alyssa zůstane ve světě lidí, vystaví nebezpečí Zacha, své rodiče a všechny, které miluje. Ale když znovu projde králičí dírou, bude muset čelit smrtící bitvě, která by ji mohla stát mnohem víc než jen vlastní hlavu.

Zrcadlení.
Anotace: Po zdrcující bitvě na školním plese přijala Alyssa své divé šílenství a rozhodla se bojovat za oba světy, které miluje - za svět lidí i za Říši divů. I když to znamená, že musí vyzvat Červenou na závěrečný souboj plný podvodů a intrik. A protože je králičí díra, jediná cesta do Říše divů, zasypaná, musí Alyssa projít zrcadlovým světem do Kdekolijinde, prostoru obydleného mutanty a podsvětnickými vyvrheli.
V třetím díle ságy Šepotání se Alyssa a její otec vydávají do srdce magické země a chaosu, aby našli Alyssinu matku, její rytíře a napravili vše, co se stihlo pokazit. Společně se Zachem a Morfeem musí zachránit Říši divů a odvrátit rozklad i zkázu, jež se zrcadlí v každém zrcadle na světě. Ale pokud uspějí a přežijí, opravdu je všechny čeká šťastný konec?

Běsnění. Já nevím, jak je to u vás, ale mě vždycky strašně byví povídky k sériím.
Anotace: Alyssa Gardnerová prošla králičí dírou a rozhodla o svém osudu. Přežila bitvu o Říši Divů i bitvu o své srdce. V tomto povídkovém souboru se můžete společně s ní a její rodinou vrátit do Říše Divů. Zároveň si můžete přečíst i několik vymazaných scén z předešlých knih!
Například povídce s názvem Šest nemožných věcí Alyssa vzpomíná na nejvzácnější okamžiky jejího života před tím, než přišlo Zrcadlení a na to, jak velkou roli hrají kouzla ve štěstí těch, které miluje. Alyssina matka pak v povídce Kluk v pavučině nostalgicky vypráví o svém čase, který strávila v Říši Divů, a zachraňovala muže, který se pak stal jejím manželem. A Morfeus se v povídce Můra v zrcadle pátrá v Zachových vzpomínkách na Šepotání.

Veronica Roth

Čáry života. Ano, já je pořád nečetla, ani nevím o čem to je, nic... Prostě se mi líbí obálka.
Anotace: Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, kde mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Akos a Cyra jsou pro ten svůj zneužíváni. Cyra má dar bolesti a síly a její bratr, tyran vládnoucí celému válečnickému národu, její sílu používá k tyranizování nepřátel. Akos pochází z mírumilovného národa a pro rodinu by obětoval i vlastní život. Dokáže si Cyra s Akosem navzájem pomoci, nebo přinese jeden druhému zkázu?

Michaela Burdová

Poselství jednorožců - komplet. Já mám od Burdové duologii Syn Pekel a kamarádka mi doporučuje Poselství jednorožců. Je to tedy spíš pro děti ale i tak se na něj těším.
Anotace: Vydejte se za dobrodružstvím do Lilandgarie, země posvátných jednorožců!
Jednorožci jsou ztělesněním dobra, a dokud drží pohromadě, nemá zlo šanci. Černý čaroděj se však chce zmocnit jednoho z nich a ovládnout celou zemi. Do Lilandgarie se proto vracejí elfové, aby pomohli zachránit dobro. Elfská princezna Aranis se musí spojit s nevyzpytatelnými draky, aby temné síly přemohla. Skryté tajemství však ohrožuje i soudržnost záchranné výpravy elfů. Podaří se království zachránit a nastolit opět rovnováhu světa?

Leigh Bardugo

Šest vran. Já tedy od Leigh Bardugo zatím nic nečetla, ale tato kniha mě vážně zaujala.
Anotace: V Ketterdamu, rušném přístavním městě, se dá za peníze koupit všechno a nikdo to neví lépe, než sedmnáctiletý Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj, kterého předchází pověst muže, jenž se neštítí žádné špinavé práce, za což si vysloužil i přezdívku.
Když se Kazovi naskytne možnost vydělat peníze, o jakých se mu ani nesnilo, příliš se nerozmýšlí, přestože to znamená provést věc takřka nemožnou: vloupat se Ledového paláce, nejostřeji střežené pevnosti na světě. Jenže na takový úkol sám nestačí, a tak přicházejí na scénu další hrdinové: Trestanec prahnoucí po pomstě. Ostrostřelec, který neodolá žádné hazardní hře. Syn prominentního otce, který utekl z domova. Špiónka pohybující se neslyšně jako stín. Kráska-zabiják, pověstná svým neodolatelným šarmem. Šest teenagerů, kteří se nepřízní osudu stali nebezpečnými zločinci a teď ze všech sil bojují o své místo na slunci. Jejich minulost je opředena mnoha tajemstvími, která se v knize postupně a rafinovaně odkrývají. Čtenář nejen hoří nedočkavostí dozvědět se víc, ale hrdinové mu zároveň s každou další stránkou přirůstají víc a víc k srdci. Nakonec, když jde opravdu do tuhého, se chvěje úzkostí o jejich osud. Podaří se jim odvrátit nebezpečí, které hrozí světu, nebo alespoň vyváznout se zdravou kůží? Nebo se navzájem pozabíjejí?

Sara Raasch

Sníh nebo popel. Na tuto knihu mě nalákala recenze od Marillee a obálka. Prostě... si ji chci koupit a přečíst.
Anotace: Dívka se zlomeným srdcem a nelítostná bojovnice. Před šestnácti lety bylo zničeno Zimní království a jeho území dobylo Jaro. Pobili královskou rodinu a obyvatele uvěznili. A v tu chvíli vyprchala ze Zimy všechna magie… Nyní je jedinou nadějí tohoto království osm přeživších, kterým se podařilo utéct a kteří čekají na svou příležitost. Chtějí získat zpět své království a magii. Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a generál Zimy ji vychoval jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala… A zamilovala se do nepravého, do budoucího krále Zimy Mathera. I se zlomeným srdcem je ale rozhodnutá udělat cokoli, aby její království získalo svobodu. Když uprchlíci zjistí, kde je ukrytý magický medailon patřící bývalé královně, Meira se ho pokusí získat. A vstoupí do světa boje o moc, temné magie, ale i dvorských intrik a velkých plesů, v němž jednoho dne zjistí, že její osud nikdy nebyl v jejích vlastních rukou.

Laini Taylor

Dcera kosti a dýmu, první díl. Další kniha, na kterou mne nalákala Marillee.
Anotace: Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji její pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne.

Dny krve a hvězdného třpytu, druhý díl.
Anotace: Karou konečně získá odpověď, kterou hledala snad odjakživa. Mladá, talentovaná a tak trochu záhadná studentka pražské výtvarné školy a chráněnkyně netvorů konečně ví, kým je - a čím je. Ovšem s tímto zjištěním souvisí i pravda, za jejíž smazání by dala cokoliv… Zamilovala se do nepřítele a on ji zradil, a za to trpěl celý svět.
Karou se teď musí rozhodnout, jak daleko zajde při pomstě svého národa chimér. Ve strhujícím tajemném příběhu o zlomeném srdci, velikosti krásy a plném krutých rozhodnutí se Karou a Akiva ocitnou na protilehlých stranách opět rozhořelé, již odvěké války. Zatímco Karou a její spojenci se v zemi prachu a hvězd snaží vybudovat novou armádu chimér, Akiva svádí vlastní boj: boj za vykoupení, za vlastní svědomí a naději. Je však možné vzkřísit naději z popela jejich společného a zničeného snu?
Kniha navazuje na první díl Dcera kostí a dýmu stejnojmenné, v knižním fantasy světě oceňované trilogie.

Sabaa Tahir

Jiskra v popelu. Já si ji chci přečíst už dlouho ale u nás v knihovně ji nemají, což mě nutí si ji koupit.
Anotace: Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechte.
Sirotek bojující za svou rodinu. Voják bojující za svobodu. Jiskra v popelu je epická fantasy, která se odehrává v brutálním světě připomínajícím Římskou říši.
Laia je dívka z lidu Učenců, který žije pod krutou nadvládou válečnického Impéria. Když je její bratr zatčen za velezradu, nabídnou jí učenečtí povstalci bojující proti Impériu dohodu: pokud se nechá prodat jako otrokyně na imperiální vojenskou akademii Šerosráz a bude pro ně špehovat, odboj zachrání jejího bratra před popravou.
Elias, nejlepší voják na šerosrázské akademii, je znechucený pronásledováním a zabíjením Učenců a rozhodne se dezertovat. Než však stačí utéct, dostane příkaz zúčastnit se zkoušek, nemilosrdného klání, z něhož má vzejít nový válečnický císař. Prohrát znamená okamžitou smrt, zvítězit znamená ztratit vlastní duši.
Když se Laiiny a Eliasovy cesty na Šerosrázu zkříží, oba zjistí, že jejich osudy jsou propletené víc, než by si kdy dokázali představit, a že jejich rozhodnutí může změnit budoucnost celého Impéria.

Siri Petterson

Ódinovo dítě, první díl. Tu prostě musím mít doma, mno.
Anotace: Představ si, že ti chybí něco, co všichni ostatní mají. Něco, co dokazuje, že patříš do jejich světa. Něco tak důležitého, že bez toho jsi nikdo. Nákaza. Pouhý mýtus. Hirka se v den svých patnáctých narozenin dozvídá, že je Ódinovo dítě - bezocasá zrůda z jiného světa. Opovrhovaná, obávaná a pronásledovaná. Člověk. Někdo si však nepřeje, aby její tajemství vyplulo na povrch, a hodlá to zajistit všemi prostředky. Zmatená Hirka musí uprchnout, protože jí jde o život. Existují však nebezpečnější stvoření než Ódinovy děti a Hirka není jediná, kdo prošel bránou mezi světy… Úspěšná norská trilogie Havraní kruhy se inspiruje severskou mytologií, ale přitom vytváří vlastní svébytný svět, kde být člověkem znamená ocitnout se ve zcela nezvyklé roli vyvržence. Hlavní hrdinka není "vyvolená", dokonce nemá žádné zvláštní schopnosti. To, co ji odlišuje od ostatních, je děsivý fakt, že postrádá něco, co všichni ostatní mají.

Plíseň, druhý díl.
Anotace: Představte si, že jste lovnou zvěří v neznámém světě. Ve světě lidí, který pomalu umírá. Ve světě, odkud pocházíte a kde jste doufali, že konečně naleznete domov. Jenže to jste se pořádně spletli.
Hirka opustila Ymslandu, aby ji zachránila, a obětovala tak možnost být nablízku Rimemu, přestože po tom touží ze všeho nejvíc. Teď ji místo něj provázejí lovec nemrtvých a slepý. Boj o přežití není ovšem ničím ve srovnání s tím, co přijde, když Hirka pochopí, kým ve skutečnosti je a jakým nástrojem v mocenské hře se má stát. Původce plísně touží po tisíci letech konečně dosáhnout svobody. Svobody, kterou mu může dát pouze Hirka.

Síla, třetí díl.
Anotace: Představte si, že jste ikonou ve světě obávaných slepých. Symbolem, který jeho obyvatele spojuje v nenávisti a touze po pomstě. Jako dcera mrtvorozeného válečníka, jenž se vinou zrady svého bratra ocitl ve vyhnanství, máte jediný úkol - zahájit začátek konce.
Hirka se připravuje na setkání s vládnoucím rodem studeného světa s pevně danou hierarchií, v němž se cení odvaha a pohrdá slabostí. Dívka neochotně přijímá svůj osud v naději, že svého přítele Rimeho udrží naživu a Ymslandu v bezpečí. Ale žízeň mrtvorozených po Síle je neuhasitelná a válka nevyhnutelná. Ke kterému světu se Hirka nakonec přikloní? Kam patří?
Divoká píseň - Victoria Schwab

25. srpna 2017 v 10:40 Recenze
Zdravím!
Mám tu recenzi na knihu, kterou spousta lidí miluje a zbožňuje a vychvaluje. Ve mně tedy kniha nezanechala až takový pocit, že bych ji musela zbožňovat a milovat ale… pojďme si radši Divokou píseň přiblížit!

Autor: Victoria Schwab
Počet stran: 335
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2017
Hodnocení: 4*

Divokou píseň jsem zahlédla v knihovně a vzhledem k tomu, že jsem měla zkouknutých několik recenzí, z nichž přímo sálala radost a potěšení z této knihy, rozhodla jsem se, že si ji půjčím. Měla jsem od ní prostě přehnaně velká očekávání.

O čem kniha je? Děj se odehrává v dystopickém světě na území dnešních Spojených států, které je rozděleno na několik územních celků. My se přesouváme do jejich hlavního města, Verity, které je rozděleno na Severní a Jižní část. Severu vládne pan Harker, otec naší hlavní hrdinky Kate a Jihu zase Flynn, otec našeho hlavního hrdiny Augusta. Ve Verity - a nejen tam - se lidé bojí za tmy ven. Proč? Protože ve stínech se skrývají příšery, které zabíjí. Jsou rozděleny do tří skupin - na korsaje, malchaje a sunaje. Každý druh jinak zabíjí a jinak se podobá člověku. Harker a Flynn mají každý odlišné způsoby, jak s příšerami nakládat. Mezi oběma polovinami města vládne příměří - křehké příměří. A jak se August s Kate přesvědčí, nic není věčné.

U téhle knihy je dost těžké nastínit děj, aniž by tam byli nějaké spoilery. Vy jste prostě na začátku knihy vrženi do příběhu a nevíte nic. Vůbec nic. Vše se dovídáte v průběhu knihy a to je na tom to úžasné. Od začátku se vám v hlavě honí otázky jako "Kdo je August? Kde se vzaly příšery, co znamenají čárky na Augustově kůži?" a spousty jiných. Ale vy se to nedozvíte hned. Musíte číst dál a dál, abyste se dopátrali odpovědí. A to je na tom skvělé.

Kniha vám prostě odhaluje další a další tajemství ale také vám do hlavy vtlouká další a další otázky, na které vy ty odpovědi musíte hledat - tedy spíš počkat, až se tam objeví a vy dostanete další dílek skládačky. A když se vám zdá, že už by za chvíli skládačka mohla být kompletní, objeví se další věc a vy musíte znovu hledat dílek.

Asi tedy nechápete, proč se mi kniha tolik nelíbila. On nápad je pěkný, zpracování taky, je to čtivé, ale já prostě měla moc vysoké očekávání z těch všech nadšených recenzí a NĚCO mi tam prostě chybělo k tomu, abych z toho byla nadšená tak jako ostatní. To ale nic nemění na tom, že si ráda přečtu druhý díl a jiné knihy od autorky, která už je i u nás v Česku dost populární.


A jaký máte na Divokou píseň názor vy, pokud jste ji četli?

Naslouchač - Petra Stehlíková

23. srpna 2017 v 11:36 Recenze
Zdravím!
A dnes tu mám recenzi na jednu skvělou fantasy dystopickou knihu od české autorky. Někteří z vás možná už tuší, co by to mohlo být. A je to Naslouchač od Petry Stehlíkové! (Vůbec jste si to nemohli přečíst v názvu…)

Autor: Petra Stehlíková
Počet stran: 370
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 4,5*

Naslouchače jsem si koupila na dovolené. Já si tedy chtěla koupit úplně něco jiného a už jsem s tím byla u pokladny, když v tom jsem si všimla, že v regálu za pokladnou je Naslouchač a prostě jsem neodolala. A to je jen dobře.

O čem kniha vypráví? Kniha je vyprávěna z pohledu mladé Ilan, sklenařky z ghetta v Amárii. Od malička se vydává za chlapce s rozsáhlými deformacemi, aby ji v patnácti neodvedli do nor - nevěstinců. Pokud by se u ní projevilo jakékoli nadání, jako chlapec by se mu mohla věnovat a nemusela by jít do sklenitových dolů, kde by za chvíli zemřela. A u Ilan se nějaké to nadání projeví už ve velmi útlém věku. Slyší reteu - sklenitový štít chránící sklenářská města a nížiny, kde žijí normální lidé před jedovatým plynem nacházejícím se za Duvalským pohořím. (Bývalým Uralem.) Jde tedy do učení ke sklenářskému mistru a učí se brusičem. Je skvělý brusič a k tomu Naslouchač - člověk, který má za úkol dávat pozor na reteu a když je poškozená, dát to vědět. Její nadání je tak výjimečné, že si ji vybere sám kapitán Pětadvacítky, družiny bojovníků chránící sklenářská města, jako jejich osobního sklenaře. Jak bude dobrodružství Ilan pokračovat?

Tahle kniha je strašně obsáhlá a je těžké ji shrnout. Jisté ale je, že vás pohltí při první kapitole a nepustí vás do poslední stránky. Je docela tlustá, ale já ji přečetla během dvou dnů, protože prostě to nejde se od ní odtrhnout. Zajímá vás, jak žijí sklenaři, proč tak žijí, co je ten štít, jak vznikl… Potřebujete vědět víc, ať se děje co se děje. Je vážně skvělé vidět, že něco tak úžasného vytvořila česká autorka.

Už jen samotná obálka upoutá vaši pozornost v regálech knihkupectví a vy po ní sáhnete, abyste se podívali, co to je zač. I bez přebalu je kniha krásná, což je další plus. Malinko mě tedy mrzí, že tam není mapa, ale bez toho se to přežije. Další skvělá věc je slovníček pojmů. Já mám ve zvyku číst poslední stranu, takže jsem slovníček objevila ještě před začátkem čtení a už ten mě zaujal. Tolik slovíček a pojmů, dokonale vysvětlených, které vám pomáhají lépe se zorientovat ve sklenařském světě.

Už se nemohu dočkat druhého dílu, který má někdy letos vyjít (já se v tom nějak neorientuji, jen vím, že má vyjít letos) jednak proto, že se znovu těším na ten úžasný příběh a také kvůli tomu jedinému mínusu, který musím Naslouchači vytknout. A tím mínusem je takový polo-otevřený konec. Když jsem zjistila, že tohle už je poslední stránka, myslela jsem, že umřu, protože mě vážně zajímalo, jak to Ilan zvládne a jak to s jejím osudem bude pokračovat. A nejen s ní, zajímali mě i někteří členové Pětadvacítky. A on byl prostě najednou konec!

Pokud máte rádi fantasy, dystopie nebo obojí dohromady a Naslouchače jste ještě nečetli, neváhejte a pusťte se do toho, nebudete litovat.


Jaký máte na Naslouchače názor vy, pokud jste ho četli?

Sůl moře - Ruta Sepetys

22. srpna 2017 v 19:14 Recenze
Zdravím!
Mám tu další recenzi, tentokrát na naprosto boží, úchvatnou, dokonalou a hlavně důležitou knihu, kterou by mělo znát co nejvíc lidí. Přečetla jsem ji během dvou dnů a nebyla jsem schopna na ni přestat myslet. A tou knihou je Sůl moře od Ruty Sepetys! (Jako byste to nevěděli z názvu…)

Autor: Ruta Sepetys
Počet stran: 351
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2016
Hodnocení: 5*

Já jsem si knihu chtěla půjčit už dlouho, ale pořád jsem měla za to, že ji mají na dospělém oddělení, ne v dětské a tak jsem vždycky říkala taťkovi, ať mi ji půjčí, jenže on zapomínal. A teď jsem ji najednou objevila u nás, tak jsem neváhala a půjčila si ji.

O čem kniha je? Příběh je vyprávěn z pohledu čtyř mladých lidí - polky Emilie, prusa Floriana, litevky Joany a němce Alfreda.
Každý jsou odjinud, jinak mluví, jinak přemýšlejí... ale dvě věci mají společné - mají každý své tajemství a chtějí přežít válku. A proto se rozhodnou vydat se k Wilhelmu Gustloffovi a nalodit se na něj a dostat se do bezpečí...
Kniha mě pohltila už na první straně, protože se nezdržuje a hned se tam něco děje. Ani na chvíli vás nenechá vydechnout od dechberoucího příběhu čtyř mladých lidí, kteří denně utíkají, skrývají se a bojují o svůj život. Když už tam není nějaká akce či napětí, dozvídáte se fakta o Wilhelmu Gustloffovi, operaci Haniball nebo prostě jen o zvěrstvech, které sebou válka přinesla. Já se o druhé světové válce teprve budu učit, ale myslím si, že tolik nám toho nikdy nikdo neřekne.


Kniha vám ukazuje, že netrpěli jen dospělí. Že mladí a děti přišli o rodiny, o domovy, o životní jistoty… a nikdo jim to poté nevrátil.


Když jsem se ptala rodičů, co ví o Gustloffovi, koukali na mě jako na mimozemšťana, protože o něm nic neslyšeli. Spousta lidí o něm neslyšela. A to je špatně. Na Gustloffovi se plavilo 10 000 lidí a zhruba 9000 zemřelo. Opravdová kapacita této lodi byla bezmála 1 500 lidí. Gustloff stáhl pod hladinu tisíce lidí a spousty lidí o tom ani neví.


Myslím, že je důležité si knihu přečíst, aby se tahle strašlivá tragédie dostala k lidem. V knize jsou popsány nejen hrůzy končící války, ale i těch několik hrůzostrašných okamžiků, kdy se loď začala potápět a stahovala s sebou pasažéry.
Kniha je napsaná neuvěřitelně čtivě a poutavě. Je psána v krátkých kapitolkách, které mají zhruba jednu až tři stránky ale vás to prostě nutí číst dál, abyste věděli, jak to s kterým hrdinou dopadne.


Obálka je jednoduchá, ke knize se hodí a mně se vážně líbí.
A co říkáte na Sůl moře vy, pokud jste ji četli?

Knižní doporůčovka - Mí oblíbenci #2

12. srpna 2017 v 11:12 To ostatní pro knihožrouty
Zdravím!
A konečně - po třech týdnech! - tu mám druhý díl knižní doporůčovky - mých oblíbenců a pořád to jsou oblíbenci z mé knihovny, ale už se tu objeví i knihy, které jsem si někde půjčila a nehorázně mě nadchly. Dost zbytečné slovní vaty, jdeme na to!

Série Staré Království od Gartha Nixe

První díl jsem si pořídila před rokem, druhý a třetí jsem dostala k Vánocům a zbývající dva, co zatím vyšly v češtině jsem si koupila v lednu. Teď jen netrpělivě čekám, kdy v češtině vyjdou další povídky a další díl. Série má tedy v češtině vydanou základní trilogii stávající ze Sabriel, Lirael a Abhorsenky, povídky - Za Zdí a prequel Clariel. V angličtině v roce 2015 vyšly druhé povídky nesoucí název To Hold the Bridge a loni (2016) vyšel díl navazující na Abhorsenku - Goldenhand.

O čem je Sabriel? Sabriel je osmnáct a studuje na internátní škole v Ancelstierre. Jednoho dne se jí do ruky dostane Abhorsenův meč a zvonce, meč a zvonce jejího otce, který dělá Abhorsena ve Starém Království. A cože to ten Abhorsen je? Je to člověk, který zapuzuje Mrtvé zpět do řeky Smrti, která je doplaví až ke konci života. Sabriel pozná, že jejímu otci hrozí ohromné nebezpečí a tak se vydá do Starého Království aby ho zachránila. Cestou se k ní přidá Prubíř - dávný princ Starého Království a Macek - kocour z Abhorsenova domu a dlouholetý služebník Abhorsenů. Povede se jí otce zachránit? A kdo nebo co ho ohrožuje?

O čem je Lirael a Abhorsenka? Lirael je na začátku čtrnáctiletá dcera Clayrů - dívek a žen, které zří budoucnost v malých útržcích a žijí v obrovském Clayrském ledovci. Lirael se ale vůbec Clayrám nebodobá. Ony mají bloňďaté až bílé vlasy, ona má černé jako havran, ony zří budoucnost už od nějakých deseti, ona slaví čtrnácté narozeniny a pořád dar nemá. A tak se rozhodne spáchat sebevraždu. To se jí naštěstí nepovede a ještě k tomu dostane práci v knihovně. Ač se to nemusí zdát, zažívá tam spoustu dobrodružství. Postupem častu si vytvoří z Výsadních znaků (magie) domácího mazlíčka - Nezbednou Fenku. V osmnácti jí Clayry pošlou na pouť, na které má zachránit neznámého chlapce. Na cestě potká syna Sabriel a Prubíře (ten starý princ), Sama a jeho kocoura Macka. Zjistí, že chlapec, kterého má zachránit je jeho kamarád. Záchrana chlapce se ale zvrtne v záchranu světa. Zvládne to Lirael a její přátelé? A jaká odhalení ji na cestě čekají?

O čem je Za Zdí? Je to soubor několika Nixových povídek. Ke Starému Království se tedy vztahuje jen ta první, ale to nic nemění na tom, že všechny jsou skvělé.

O čem je Clariel? Clariel je mladá dívka, která je nucena se z vesnice u lesa přestěhovat do hlavního města, aby její matka - nejlepší zlatnice v zemi - měla lepší příležitosti a víc peněz. Se stěhováním se ovšem musí vzdát snu o tom, že bude v jednotce lesní stráže a je nucena vyučovat se zlatnicí. Místo aby snášela osud, který ze srdce nenávidí, uteče. Neuteče sama - uteče se dvěmi zlými stvořeními, kteří se ale v její přítomnosti krotí, pokud jim nedá souhlas ke zlu. Odolá Clariel pokušení nebo se oddá moci?

O čem jsou další povídky a díl, nevím.

Sérii jsem si zamilovala už po přečtení prvního dílu a nedám na ni dopustit. Je čtivá, napínavá, nádherně napsaná... Ale hlavně, odehrává se v úplně novém světě. Na jedné straně Staré Království, země podobná středověku prosycena magií a na druhé straně země, kde je styl života podobný jako ve 20.-30. letech minulého století (alespoň mi to tak přijde). Do toho všeho tam je nová magie - Výsada, Mrtví, což vážně nejsou zombíci, jak se může zdát, Abhorseni a jejich práce a samotná řeka Smrti, což je také nádherně vymyšleno.

Pokud jste milovníci fantasy, sérii vám vřele doporučuji a doufám, že nebudete zklamaní ale naopak, budete sdílet mé nadšení.

Moje foto (nic moc, já vím) -


Skleněný trůn od Sarah J. Maas

Mám doma zatím jen první díl, ale do konce roku bych měla mít všechny. I tak jsem si ale Skleněný trůn stihla oblíbit a prostě... hh, to je dokonalé! Pochybuji, že je tady někdo, kdo Trůn ještě nečetl, ale zmínit ho tu prostě musím.

O čem je první díl Skleněný trůn? Celaeně je 18 a již rok je otrokem v solných dolech v Endovieru. Jak se tam dostala? Byla vycvičena k tomu stát se nejlepším nájemným vrahem, čímž se taky stala. Ale udělala chybu. nechala se chytit a tak skončila v té temné díře zvané Endovierské solné doly. Dostane ale poslední šanci - utkání s dalšími 23 vrahy a zloději s celého království coby bojovnice korunního prince. Když vyhraje, stane se bojovnicí krále a po čtyřech letech získá absolutní svobodu. a to je neodolatelná nabídka, kterou Celaena samozřejmě přijme.
Během klání ale bojovníci ovšem nesoupeří jen mezi sebou ale i sněčím neznámým a tajemným, co je postupně jednoho po druhém vraždí...

Z téhle knihy jsem byla úplně paf a nutně potřebuji další díly nebo to nevydržím. Je to tak nádherně napsané, že jsem četla několik odstavců víckrát a jako série o nájemné vražedkyni? To musím mít doma!
Více dojmu v recenzi ZDE.Knihy, které jsem četla z knihovny nebo od kamarádek

CHERUB od Roberta Muchamore

CHERUB je dvanáctidílná série, která vám ale naprostým zázrakem mizí pod rukama. Někdy před dvěma roky mi ji doporučila Chensie z blogu Svět mezi řádky. (Určitě se na něj podívejte! ZDE). Nějak jsem na ni pozapoměla, ale pak jsem ji náhodou objevila v knihovně a řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám. Ale dala jsem - čas, který mi zabralo čtení téhle úžasnosti a nervy, které jsem při některých částech měla napnuté jako struny.

O čem CHERUB je? CHERUB je speciální jednotka britské tajné služby, ve které jsou tajní agenti děti. Protože děti nikdo nebude podezírat ze špehování pro vládu.
James se do CHERUBu dostane po smrti matky a okamžitě zahájí tvrdý výcvik, na kterém pozná Kerry, jeho budoucí parťačku na mnoha misích a budoucí přítelkyni.
Do CHERUBu vstoupí po nějaké době i Jamesova sestra Lauren.
Jakmile James dokončí výcvik, dostává mise. Může zneškodňovat gang motorkářů, bojovat proti násilné vegetariánské skupině, skončit ve vězení pro mladistvé s nejvyšší ostrahou...

Série mě vážně nadchla a určitě plánuji re-reading. Je hodně akční (co jiného čekat od knih o tajných agentech...) a dobrodružná a nechybí tam nějaká ta romantika, přece jen, hrdinové jsou v pubertě.

Styl psaní byl také hezký, sice jsem odstavce nečetla víckrát za sebou jako třeba u Skleněného trůnu ale nějaké kouzlo v sobě text také měl.Kronika Cartera Kanea od Ricka Riordana

Tu jsem četla jó hodně dávno, ale pořád tak nějak vím, o čem byla a proč se mi líbila. Je to trilogie a mě mrzí, že nemá víc dílů. Skládá se z Rudé pyramidy, Hněvu Bohů a Rozhodující bitvy. Mnoho z vás tu možná čekalo Percyho Jacksona ale... já četla dva díly a... ne. Ano, miluji řeckou mytologii a to byla vlastně věc, kvůli které jsem ho začala číst, ale prostě mě to nechytlo. Za toKronika ano, tak se jí pojďme podívat na obsah.

O čem Kronika je? Carter a Sadie jsou sourozenci, kteří se výdají dvakrát do roka. Jednou se setkají a jdou se svým otcem, věhlasným egyptologem, do britského muzea. Nevinná návštěva se ale změní v něco úplně jiného... Carter a Sadie jsou vrženi do nitra egyptské mytologie a poznávají ji na vlastní kůži, přičemž odhalují tajemství jejich rodiny.

Egyptská mytologie je tedy až pod řeckou, co se mé oblíbenosti týče, ale tahle trilogie mě od srdce nadchla a zhltla jsem ji neskutečně rychle. (Mno, asi za tři týdny, ale jako... bylo mi tak osm, devět a mé tempo čtení bylo třicet stránek za hodinu... =D)

Jestli se vám líbil Percy Jackson nebo máte rádi mytologii, dobrodružství a puberťáky v hlavní roli, myslím, že vás Kronika Cartera Kanea nezklame.To by pro dnešek bylo všechno, ještě bude poslední, třetí část. Zítra ale odjíždím na týden pryč, takže článek bude až v neděli a to to bude recenze na Měsíční Kroniky od Marissy Meyer, která měla být teď, ale já MK teprve dočítám. Také asi vyjde recenze na Sůl moře od Ruty Sepetys, kterou se chystám číst po Winter.

Nejsem jako vy - Jodi Picoult

6. srpna 2017 v 11:02 Recenze
Zdravím!
A mám tu novou recenzi na knihu, kterou jsem přečetla na táboře. Byla zajímavá a myslím, že vážně stojí za recenzi a přečtení.

Autor: Jodi Picoultová
Počet stran: 567
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2011
Hodnocení: 4*

Knihu bych si asi sama nepůjčila, ale prostě jsem neměla celé odpoledne co dělat, když oni šli na koupaliště a jediná knížka, která byla k dispozici a tak jsem si ji od vedoucí prostě půjčila. A nelituji toho. Překvapivě to bylo zajímavé a chytlo mě to tak, že jsem ji přečetla za tři dny.

Děj - Jacob je osmnáctiletý autista s Aspergerem, druhem autismu. Je posedlý rutinou, pravidly a takovýmito věcmi. Když se poruší něco z jeho rutiny a pořádku, dostane záchvat. Jednoho dne mu máma oznámí, že jeho lektorka společenských věcí Jess je mrtvá. Po nějaké době začnou Jacoba, který miluje forenzní vědy, podezírat z její vraždy. Jacob zarytě tvrdí, že je nevinný, ale kdo by věřil klukovi, který chytá záchvaty, při kterých mlátí kolem sebe a dokáže někomu i vážně ublížit. Udělal to Jacob a nebo se lidé u soudu pletou a on je opravdu nevinný?

Ze začátku tam bylo delší seznamování s Jacobovým životem, rutinou a jeho Aspergerem. To mě vážně zaujalo, hlavně proto, že jsem se dozvěděla hrozně moc nových věcí, které bych bez toho absolutně nevěděla a asi bych si je ani nehledala.

Pak byla asi ta nejlepší část o smrti Jess a jejím vyšetřování. To mě bavilo asi nejvíc a zkoušelo jsem vyšetřovat spolu s policisty. Moc mi to teda nešlo, ale to je vedlejší.

Nakonec následovala část se soudem a takovými různými věcmi. Myslela jsem, že mě to nebude bavit, ale opak se stal pravdou. Nenudila jsem se u toho a utíkalo mi to rychle.

Kniha byla psána z několika pohledů - z pohledu Jacoba, jeho bratra Thea, jeho matky Emmy, policisty Riche a právníka Olivera. Nejvíc mě bavily pohledy Jacoba, Thea a Emmy, protože tam byly Jacobovy zvyky, příhody z dětství a informace o Aspergerovy.

Obálka se mi moc nelíbila. Přece jenom, je tam člověk. Nedávejte prosím na obálky lidi, prosím! A to červené písmo, kterým je napsán název mě naprosto irituje. Nemám ráda červenou barvy na knížkách, blah.

Jestli vám nevadí detektivky s nějakým odborným textem, s více úhly pohledu a spoustou forenzních věd, zkuste si to přečíst. Je to vážně zajímavé a poučné čtení.